Wystąpienie wspólnika czasem zmienia zasady gry
Maja Fabrowska-Bielska w dzisiejszym artykule „Wystąpienie wspólnika czasem zmienia zasady gry” opublikowanym w wydaniu Rzeczpospolitej skomentowała zasadność wyroku WSA w Łodzi z dnia 19 października 2023 r., I SA/Łd 618/23.
W wyroku WSA wyraził pogląd, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o CIT jej przepisy mają zastosowanie do dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Z kolei art. 1 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. stanowiąc wyjątek od powyższej zasady rozszerza zastosowanie jej przepisów także do spółek jawnych. Jednak jak podkreślił sąd nie dotyczy to wszystkich spółek jawnych, lecz jedynie tych, które spełniają określone warunki.
Chodzi o te, które mają zarząd lub siedzibę na terytorium RP. Ponadto to rozszerzenie dotyczy jedynie tych, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne i które nie złożą w stosownym terminie wymaganych informacji lub aktualizacji informacji.
WSA nie miał wątpliwości, że wszystkie te warunki muszą być spełnione by zaistniał skutek w postaci nabycia lub zachowania statusu podatnika CIT przez spółkę jawną.
W ocenie Mai Fabrowskiej-Bielskiej „wątpliwości co do rozumienia norm prawnych zawartych w ustawach podatkowych zdarzają się często i to zarówno po stronie organów, jak i podatników, jednakże ich usuwanie powinno następować zgodnie z przyjętymi zasadami wykładni prawa. Nie może natomiast dochodzić do sytuacji, w której organ podatkowy pod pretekstem wykładni dokonuje uzupełnienia lub poprawiania obowiązujących przepisów, czy też tworzenia nowych. Te kompetencje – jak powszechnie wiadomo – są zastrzeżone dla ustawodawcy. Dokonywanie takich działań przy rekonstrukcji norm prawnych prowadzi w tym przypadku do absurdu i wypaczenia treści przepisów podatkowych. Gdyby stosować takie podejście spółka jawna, u której w trakcie jej funkcjonowania dojdzie do zmiany składu wspólników na wyłącznie osoby fizyczne, miałaby pozostać podatnikiem CIT aż do momentu jej likwidacji lub wykreślenia z KRS”.
W przypadku wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów, warto skorzystać z usług, jakie oferuje doradztwo podatkowe Warszawa i skontaktować się z naszym ekspertem.
Zachęcamy do lektury całego artykułu.