Optymalizacja podatkowa – Doradztwo podatkowe dla IT
KontaktDoradztwo podatkowe IT – oferujemy wsparcie spółkom oraz jednoosobowym działalnościom gospodarczym z branży IT. Celem naszych usług jest kompleksowa pomoc we wdrożeniu i stosowaniu ryczałtu, ulgi IP Box, ulgi badawczo-rozwojowej oraz 50% kosztów uzyskania przychodu w działalności klientów.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Korzystną formą opodatkowania dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w branży IT jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podstawę opodatkowania stanowi w nim przychód pomniejszony o przysługujące odliczenia. Nie uwzględnia się w nim kosztów uzyskania przychodu. W zamian jednak opodatkowanie wynosi od 2% do 17%, w zależności od prowadzonej działalności. Opodatkowanie to jest korzystne zwłaszcza dla osób, które w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ponoszą niskie koszty. Wtedy brak ich odliczania nie jest dla przedsiębiorcy bolesny, a może on korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej. Stąd duże zainteresowanie tą formą opodatkowania wśród osób z branży IT.
Dla przedsiębiorców świadczących usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, związanych z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania lub związanych z zarządzeniem siecią i systemami informatycznymi przewidziana jest stawka 12%. Przy pozostałych usługach IT obowiązuje stawka 8,5%. Ze względu na liczne spory podatników z branży IT z organami podatkowymi co do wysokości stawki podatkowej, konieczne jest prawidłowy dobór stawki ryczałtu przed rozpoczęciem jej stosowania.
Zakres wsparcia
Oferujemy w tym zakresie następujące usługi:
- dokonanie analizy pod kątem możliwości korzystania z ryczałtu,
- oszacowanie korzyści wynikających z opodatkowania ryczałtem,
- doradztwo w zakresie ewentualnie koniecznych zmian umożliwiających korzystanie z ryczałtu,
- dokonanie analizy i doradztwo w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu do prowadzonej działalności,
- pomoc prawna w przypadku stosowania nieprawidłowej stawki opodatkowania,
- przygotowanie wniosków o wydanie interpretacji i wniosków do GUS.
Więcej na temat ryczałtu do przychodów ewidencjonowanych dla branży IT przeczytasz w tym artykule w Strefie wiedzy.
IP Box
Od 1 stycznia 2019 r. istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Ulga IP Box (Innovation Box) pozwala zastąpić stawką 5% dotychczas obowiązujące 12 i 32% przy zasadach ogólnych PIT, 19% przy podatku liniowym PIT lub 9 i 19% przy podatku CIT. Jest to więc ulga bardzo korzystna. Skorzystanie z niej wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Należy prowadzić działalność badawczo-rozwojową, w jej ramach wytwarzać, ulepszać lub rozwijać kwalifikowane prawa własności intelektualnej, osiągać z nich dochód opodatkowany w Polsce, ponosić koszty kwalifikowane oraz prowadzić odrębną ewidencję.
Zakres wsparcia
Oferujemy w tym zakresie następujące usługi:
- dokonanie analizy pod kątem możliwości skorzystania z ulgi,
- doradztwo w zakresie działań potrzebnych do skorzystania z ulgi, w tym przygotowania oddzielnej ewidencji,
- oszacowanie korzyści podatkowych związanych z zastosowaniem ulgi,
- wyliczenie wysokości kwalifikowanego dochodu podlegającemu uldze
- sporządzenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia interesów podatnika,
- analizę możliwości połączenia ulgi z innymi ulgami na innowacje (ulga B+R, ulga na prototyp).
Więcej informacji na temat ulgi IP Box dla programistów, testerów automatycznych, UI i UX designerów znajdziesz w tym artykule w Strefie wiedzy, a informację o jednej z naszych wygranych znajdziesz tutaj.
Ulga badawczo – rozwojowa
Ulgi podatkowe na działalność innowacyjną stanowią atrakcyjne narzędzia podatkowe pozwalające na uzyskanie znacznych oszczędności podatkowych w prowadzonym biznesie i poprawę płynności finansowej. Jednym z takich instrumentów jest ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R). Mechanizm ulgi B+R polega na dwukrotnym odliczeniu kosztów kwalifikowanych – najpierw na zasadach ogólnych jako koszty uzyskania przychodu a następnie od podstawy opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 200% w odniesieniu do kosztów pracowniczych takich jak wynagrodzenia, składki na ZUS, pozapłacowe benefity oraz 100% w odniesieniu do pozostałych kosztów (np. materiałów i surowców). Ulgę B+R można stosować zarówno w odniesieniu do projektów zakończonych, w toku oraz takich, które nie zakończyły się powodzeniem. W ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadzono nowe ulgi proinnowacyjne takie jak: ulga na prototyp, ulga na robotyzację, ulga na ekspansję i ulga na innowacyjnych pracowników, które dają przedsiębiorcom możliwość odliczania dodatkowych kosztów w związku z prowadzeniem innowacyjnych działań.
Zakres wsparcia
Oferujemy w tym zakresie następujące usługi:
- dokonanie analizy działalności prowadzonej pod kątem uznania jej za działalność badawczo-rozwojową,
- przeprowadzenie analizy wydatków ponoszonych na prace badawczo-rozwojowe i ich alokacji do ustawowego katalogu kosztów kwalifikowanych,
- dokonanie audytu dokumentacji potrzebnej do skorzystania z ulgi B+R (np. dokumentacji projektowej, ewidencji czasu pracy, faktur),
- oszacowanie korzyści podatkowych związanych z zastosowaniem ulg B+R,
- przygotowanie instrukcji pozwalającej na poprawne kwalifikowanie i dokumentowanie wydatków na działalność badawczo-rozwojową,
- sporządzanie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia interesów podatnika,
- występowanie z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty w odniesieniu do lat przeszłych,
- pomoc w rozliczeniu ulgi B+R za dany rok podatkowy,
- analizę możliwości stosowania i wdrożenia ulgi na prototyp, ulgi na robotyzację, ulgi na ekspansję i ulgi na innowacyjnych pracowników.
50% koszty uzyskania przychodu
Od jakiegoś czasu coraz częściej spotykaną praktyką jest korzystanie z podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodu w branży IT. Przysługują one w przypadku przeniesienia lub korzystania z praw autorskich przez twórców w ramach m.in. działalności badawczo-rozwojowej. Zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Ważne jest jednak, aby dopilnować wszelkich zasad wymaganych do skorzystania z 50% kosztów. Przede wszystkim musi powstać utwór, z którego twórca osiągnie przychód. Utwór ten musi mieć charakter indywidualny i twórczy. Podwyższone koszty dotyczą tylko za wynagrodzenie związane bezpośrednio z korzystaniem z praw autorskich. Dlatego należy wyodrębnić je od ogólnego wynagrodzenia za pracę. Pamiętać trzeba również o obowiązujących limitach, łączne koszty uzyskania przychodu w roku nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.
Zakres wsparcia
Oferujemy w tym zakresie następujące usługi:
- dokonanie analizy pod kątem możliwości korzystania z podwyższonych kosztów,
- doradztwo w zakresie ewentualnie potrzebnych zmian umożliwiających korzystanie z podwyższonych kosztów,
- oszacowanie korzyści wynikających z korzystania podwyższonych kosztów,
- dokonanie analizy sytuacji podatnika w stosunku do obowiązujących zasad korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu,
- doradztwo w przypadku przekroczenia obowiązujących limitów na stosowanie podwyższonych kosztów.
WARSZAWA
- E-mail warszawa@gawlas.pl
- Telefon +48 225 353 028
- Adres ul. Zajęcza 15, 00-351 Warszawa
ŁÓDŹ
- E-mail lodz@gawlas.pl
- Telefon +48 429 420 878
- Adres Plac Wolności 12 lok. 108, 91-415 Łódź
OPOLE
- E-mail opole@gawlas.pl
- Telefon +48 777 070 828
- Adres ul. Kępska 7, 45-129 Opole