Wygrana w sprawie PIT pomimo niekorzystnego wyroku w sprawie VAT !
Do Kancelarii zgłosił się Podatnik z prawomocnym orzeczeniem w sprawie podatku od towarów i usług, w którym stwierdzono, że faktury od podwykonawców mają charakter tzw. „pustych faktur”.
W stosunku do Podatnika organy prowadziły już postępowanie podatkowe dot. podatku dochodowego, początkowo z uwagi na błędy proceduralne organ II instancji umorzył postępowanie, jednak Naczelnik US wszczął je ponownie. Następnie organ I instancji wydał decyzję wymiarową, którą Dyrektor IAS utrzymał w mocy. Na decyzję Kancelaria złożyła skargę do sądu administracyjnego zarzucając m.in. instrumentalne wykorzystanie instytucji wszczęcia postępowanie karnoskarbowego – jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W skardze wskazano, że o instrumentalnym wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe świadczy chronologia działań organów. Wynika z niej, że miało ono na celu jedynie zyskanie na czasie, tak aby mogły one spokojnie zakończyć postępowanie podatkowe w obu instancjach.
W wyniku wcześniejszego błędu organy zmuszone były bowiem szukać możliwości dalszego prowadzenia sprawy i wydania decyzji wymiarowej, pomimo zbliżającego się nieuchronnie terminu przedawnienia. Skarżący nie zgodził się także z argumentacją organu, że w niniejszej sprawie istniały uzasadnione podstawy do wszczęcia postępowanie karnoskarbowego z uwagi na nieprawidłowości potwierdzone wyrokiem WSA dot. podatku od towarów i usług. Wyrok nie dotyczył podatku PIT, poza tym w związku z rzekomymi „oczywistymi nieprawidłowościami” nie toczyło ani nie toczy się, żadne postępowanie karne w zakresie podatku VAT.
W dniu 5 czerwca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok (sygn. akt: III SA/Wa 428/24), którym uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2023 r. nr. […] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie z 3 lipca 2023 r. nr […]. Ponadto Sąd umorzył postępowanie podatkowe i przyznał Stronie zwrot kosztów postępowania sądowego. Tym samym Sąd w całości przychylił się do argumentacji, reprezentowanej przez Kancelarię, Strony. WSA przyznał rację Podatnikowi, że zobowiązanie podatkowe, które było przedmiotem uchylonych decyzji uległo przedawnieniu.
Powyższe orzeczenie dowodzi, że nawet w przypadku prawomocnego stwierdzenia na gruncie sprawy dot. podatku od towarów i usług, że mamy do czynienia z pustymi fakturami, sprawa podatku dochodowego nie jest przesądzona, a zarzut przedawnienia z góry skazany na niepowodzenie. Innymi słowy nigdy nie ma spraw beznadziejnych. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług profesjonalisty, takiego jak doradca podatkowy Warszawa, który pomoże znaleźć optymalne rozwiązania prawno-podatkowe.
Sprawę prowadził Łukasz Walasik (partner)