Tax Alert – Planowane zmiany w podatku od nieruchomości
Powstał projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w którym zdefiniowano pojęcia „budowla” oraz „budynek”. Będzie to miało duży wpływ na podatek od nieruchomości.
Powody zmian
Od 17 czerwca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji można znaleźć projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Powstał on na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. o sygn. SK 14/21. TK stwierdził w nim, że dotychczasowe definicje są niezgodne z konstytucyjną zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych, ponieważ odwołują się do nieprecyzyjnych przepisów prawa budowlanego.
Zmienione przepisy
Po zmianach w ustawie za budynek będzie uważany obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku, gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy.
Budowlą będą zaś:
- obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń
- przyłącza do obiektu budowlanego
– wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
W dodanym do projektu załączniku nr 4 wymienione są przykładowe obiekty stanowiące budowle, m.in.:
- zbiorniki w postaci silosu, elewatora, bunkra do magazynowania paliw i gazów oraz innych produktów chemicznych, a także inne zbiorniki przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, występujących w kawałkach, albo w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym funkcje gospodarcze jest pojemność
- obiekty kontenerowe trwale związane z gruntem
- wiaty i hangary
- przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne
- linie i trakcje elektroenergetyczne.
Powyższe zmiany wprowadzają autonomiczne rozumienie pojęć budowli i budynku. Wcześniej odwoływano się do przepisów prawa budowalnego, co uniemożliwiało podatnikom ustalenie na podstawie ustawy podatkowej czy należące do nich budowle są objęte podatkiem od nieruchomości czy nie.
Ponadto projekt przewiduje opodatkowanie garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych stawką stosowaną do budynków mieszkalnych.
Zwolnieniu od podatku od nieruchomości będą podlegały budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk, ale już nie te wchodzące w skład kolejowych terminali towarowych.
Zawężono również zwolnienie z podatku od nieruchomości instytutów badawczych. Zamiast zwolnienia ich całkowicie, z wyjątkiem nieruchomości zajętych na działalność gospodarczą, będą one podlegały zwolnieniu tylko w części wykorzystywanej do podstawowej działalności, określonej w art. ust. 1-3 ustawy o instytutach badawczych.
Termin wprowadzenia zmian
Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów nowelizacja ustawy ma zostać przyjęta jeszcze w 2024 r. a oficjalnie wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Zmiana podstawowych definicji wpłynie w istotny sposób na podatek od nieruchomości. Dlatego warto rozważyć profesjonalną analizę posiadanych nieruchomości i zbadanie wpływu zmian na swoją sytuację.
Co najważniejszego zostanie zmienione w dotychczasowych przepisach o podatku od nieruchomości?
Wprowadzone zostaną autonomiczne definicje budynku i budowli. Budynkiem będzie obiekt trwale związany z gruntem, odpowiednio wykonany i wydzielony, z fundamentami i dachem. Budowlami będą obiekty opisane w ustawie.
Czym jest spowodowana zmiana?
Poprzednie definicje zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niewystarczająco jasne.
Od kiedy będą obowiązywały zmiany?
Zmienione przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Źródła:
- projekt z 14 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej wraz z załącznikiem nr 4 do ustawy, dostępne na https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386262/
- ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm.)
- wyrok TK z 4 lipca 2023 r. o sygn. SK 14/21