Tax Alert – Podatek od nieruchomości dla wyodrębnionych garaży z najniższą stawką podatkową
W dniu 18 października 2023 r., sygn. akt SK 23/19 Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie podatku od nieruchomości od wyodrębnionych garaży w budynku mieszkalnym.
Niska stawka podatku od nieruchomości
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w jakim umożliwiają, na potrzeby podatku od nieruchomości, uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym, za część budynku o odmiennym niż mieszkalny charakterze są niezgodne z Konstytucją.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego do znajdującego się w budynku mieszkalnym garażu, należy zastosować stawkę od budynków lub ich części mieszkalnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) a nie od budynków lub ich części pozostałych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Przeciwne podejście prowadzi do złamania zasady równości.
Istotne jest przeznaczenie garażu
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, posiadanie garażu w budynku mieszkalnym jest nieodłącznym elementem mieszkania. Bez względu na to, czy garaż stanowi nieruchomość odrębną do lokalu mieszkalnego, czy jest jedynie do niego przynależny, pełni tę samą funkcję – uzasadnił Trybunał.
To, że podatnik posiada w budynku mieszkalnym garaż z założoną księgą wieczystą, nie może prowadzić do dyskryminacji tego podatnika w stosunku do podatnika, który nabył mieszkanie wraz z garażem i dla którego to nie założono osobnej księgi wieczystej.
Przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej
Wyrok Trybunału niewątpliwie dużo zmieni na korzyść podatników. Przez ostanie 11 lat sądy administracyjne orzekały na niekorzyść podatników, co było pokłosiem uchwały NSA z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. akt II FPS 4/11.
W uchwale tej NSA uznał, że „w świetle art. 2 ust.1 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, ze zm.) garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) tej ustawy”.
Przez lata zatem sądy administracyjne twierdziły, że podatnik, który nabył wyodrębniony garaż w budynku mieszkalnym powinien zapłacić stawkę podatku 10-krotnie wyższą niż podatnik, który nabył mieszkanie z garażem przynależnym do mieszkania.
Zmiana dopiero od 2025 roku
Pomimo ustalonej niezgodności z Konstytucją, Trybunał zdecydował o przesunięciu terminu wprowadzenia zmian w przepisach. Ustawodawca został upoważniony do dostosowania przepisów do wymogów konstytucyjnych do dnia 31 grudnia 2024 roku.
W razie pytań, dotyczących opodatkowania podatkiem od nieruchomości zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Nasi doradcy podatkowi chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.