Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej ma na celu budowanie zaufania do organów państwowych. Podatnik mający świadomość planowanej kontroli z kilkudniowym wyprzedzeniem oraz znający jej zakres może zawczasu przygotować się do niej zarówno od strony dokumentacyjnej, jak i kadrowej. To z kolei minimalizuje ryzyko dezorganizacji jego działalności, czyniąc kontrolę mniej uciążliwą i jednocześnie przyczyniając się do sprawniejszego przeprowadzenia samego postępowania.
Czym jest zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej?
Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej to formalny dokument, który organ podatkowy kieruje do podatnika przed jej rozpoczęciem. Informuje on podatnika za jego pośrednictwem przede wszystkim o zakresie kontroli. Najważniejszym elementem zawiadomienia jest jednak moment jego doręczenia, wydarzenie to wyznacza bowiem ramy czasowe, w których kontrola podatkowa może zostać wszczęta.
Wszczęcie kontroli może nastąpić od 8. do 30. dnia od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga natomiast zgody lub wniosku kontrolowanego.
Udzielenie zgody na wcześniejsze rozpoczęcie kontroli powinno nastąpić na piśmie. Dlatego też Minister Finansów na podstawie ustawowego upoważnienia określił wzór zawiadomienia uwzględniający możliwość wyrażenia w nim takiej zgody. Dopuszczalne jest jednak również wyrażenie zgody lub złożenie wniosku w formie ustnej, o czym kontrolujący zobowiązany jest sporządzić adnotację.
Organ podatkowy co do zasady będzie mógł więc opracować szczegółowy harmonogram kontroli dopiero po uzyskaniu potwierdzenia doręczenia zawiadomienia lub po upływie terminu określonego w przepisach dotyczących doręczeń zastępczych. Kontrolowany również jednak nie ma pewności, kiedy kontrola dokładnie nastąpi, jeśli nie wyraził zgody na jej wcześniejsze wszczęcie, organ może ją rozpocząć bowiem na przestrzeni 23 dni.
Jakie informacje powinno zawierać zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej?
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej zawiera:
- oznaczenie organu,
- datę i miejsce wystawienia,
- oznaczenie kontrolowanego,
- wskazanie zakresu kontroli,
- pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji,
- podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
Warto wskazać, że pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji jest o tyle istotne dla podatnika, że przypomina mu o możliwości dobrowolnego skorygowania złożonych rozliczeń. To z kolei może uchronić go przed potencjalną karą w razie stwierdzenia w protokole kontroli niewywiązywania się z obowiązków podatkowych. Korektę taka można jednak złożyć również po doręczeniu protokołu kontroli a przed wszczęciem postępowania podatkowego.
Przypadki, gdy kontrola może się rozpocząć bez zawiadomienia
Nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, m.in., jeśli:
- kontrola dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku VAT lub zwrotu naliczonego podatku VAT,
- kontrola ma być wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- kontrola dotyczy opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,
- kontrola zostaje wszczęta w trybie „na legitymację”,
- jeśli organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że kontrolowany został prawomocnie skazany w Polsce za popełnienie przestępstwa skarbowego, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa z ustawy o rachunkowości lub wykroczenia polegającego na utrudnianiu kontroli
- kontrolowany jest zobowiązany, w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Podsumowanie
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej ma na celu zapewnienie podatnikowi czasu na przygotowanie się do niej poprzez zgromadzenie odpowiednich dokumentów oraz w razie potrzeby, skonsultowanie się z doradcą podatkowym.
Jako doradca podatkowy Warszawa zapewnię kompleksową ochronę Twojej firmy przed niepotrzebnymi obciążeniami podatkowymi. Oferuje kompleksowe wsparcie, od analizy sytuacji podatkowej po reprezentację przed organami podatkowymi.
Zapraszamy do kontaktu!