III SA/Wa 1344/19 – Wyrok WSA w Warszawie
Wyrokiem z dnia 17 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 1344/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia […] kwietnia 2019 r. nr […] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności płatnika i określenia wysokości należności z tytułu podatku od gier za grudzień 2017 r. 1) uchylił zaskarżoną decyzję; 2) zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w W. zwrot kosztów postępowania sądowego.
W przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego W. po przeprowadzeniu czynności sprawdzających wszczął względem Spółki postępowanie podatkowe w sprawie określenia odpowiedzialności płatnika za zobowiązanie podatkowe w podatku od gier, tytułem urządzania turniejów gry pokera. W jego rezultacie wydał decyzję z dnia […] lutego 2019 r. nr […], którą określił spółce wysokość należności z tytułu niepobranego oraz pobranego a niewpłaconego podatku od gier w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera oraz ustalił odpowiedzialność płatnika. Od powyższej decyzji Spółka złożyła odwołanie zarzucając Naczelnikowi Urzędu Skarbowego W. dokonanie błędnej wykładni art. 73 ust. 1 pkt 8 oraz art. 71 ust. 2 pkt 2 u.g.h., jednakże Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. zarzutów tych nie podzielił i decyzją z dnia […] kwietnia 2019 r. nr […] utrzymał decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. w mocy.
Kwestię sporną w przedmiotowej sprawie stanowił sposób ustalenia podstawy opodatkowania w podatku od gier w pokerze rozgrywanym w formie turnieju. Zdaniem Spółki, podstawę opodatkowania gracza należy obliczyć jako różnicę: sumy uzyskanych wygranych w danym miesiącu i sumy uiszczonego wpisowego w danym miesiącu. W ocenie organów podatkowych, podstawę opodatkowania z tytułu uczestnictwa w tym samym turnieju ustala się każdego dnia odrębnie, nie wliczając wpłat gracza poniesionych w dniach, w których nie uzyskał on wygranej lub wygrana nie przekraczała wysokości wpłaty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpatrzeniu skargi spółki od decyzji drugoinstancyjnej w całości podzielił argumentację skarżącej i uznał, że zaskarżona decyzja narusza prawo w sposób powodujący konieczność jej wyeliminowania z obrotu prawnego. Zdaniem Sądu, przepisy ustawy o grach hazardowych nie wskazują, aby opodatkowaniu podlegała gra w pokera rozumiana jako pojedyncza partia gry (rozgrywka), lecz turniej, w którym rozgrywanych jest kilkanaście lub więcej partii gry składających się na jedną grę hazardową zdefiniowaną jako „poker rozgrywany w formie turnieju gry pokera” lub „turniej gry pokera”. Z tego względu i kwota wygranej i wpisowe w turnieju pokera, powinny być ujmowane kompleksowo za udział w turnieju – całym turnieju – bez podziału na poszczególne dni turnieju, a zatem spółka rozliczyła turnieje gry pokera zgodnie z przepisami.