III SA/Wa 2521/20 – Wyrok WSA w Warszawie
Wyrokiem z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2521/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia […] października 2020 r. nr […] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za I kwartał 2015 r. oraz zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz Strony kwotę 4.019 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W niniejszej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. określił Skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za I kwartał 2015 r. w kwocie 31 861 zł, uwzględniając w rozliczeniu kwotę nadwyżki z poprzedniego okresu w wysokości wynikającej z ostatecznej decyzji wydanej w przedmiocie podatki od towarów i usług m.in. za IV kwartał 2014 r. Na skutek odwołania wniesionego przez Stronę Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. wydał zaskarżoną decyzję, którą utrzymał w mocy decyzję Naczelnika US. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia decyzji Dyrektora IAS wskazał, że rozliczenie podatku VAT za IV kwartał 2014 r., zostało zastąpione decyzją, organ podatkowy wydając decyzję za następne okresy rozliczeniowe, tj. za I kwartał 2015 r. był obowiązany uwzględnić te ustalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał skargę Strony za zasadną. Jak stwierdził WSA kwestią sporną była zasadność przeniesienia kwoty nadwyżki z poprzedniego okresu rozliczeniowego w wysokości określonej decyzją wymiarową, w sytuacji gdy w wyniku kontroli sądowej decyzja ta została uchylona. Zdaniem Sądu, skoro decyzja zawierająca ustalenia merytoryczne będzie ponownie badana, to będąca jej konsekwencją decyzja tzw. matematyczna tj. zwierająca matematyczne rozliczenie będące konsekwencją wcześniejszych ustaleń merytorycznych, też wymaga ponownej weryfikacji. W tym stanie rzeczy nie ma podstaw, aby decyzja Dyrektora IAS pozostała w obrocie prawnym. WSA przypomniał, że na gruncie podatku od towarów i usług, ze względu na jego charakterystyczne cechy konstrukcyjne, konieczne jest ustalenie za dany okres rozliczeniowy po pierwsze, kwot podatku naliczonego i należnego i dopiero matematyczne zestawienie tych wielkości da odpowiedź na pytanie, czy wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (do zwrotu lub do przeniesienia), czy też wystąpiło zobowiązanie podatkowe i w jakiej wysokości.