Stan prawny nieruchomości
Nieuregulowany stan prawny nieruchomości to poważny problem, który stanowić może przeszkodę przy sprzedaży, wynajmie, a nawet korzystaniu z nieruchomości. Problem ten, jak chociażby brak księgi wieczystej, błędne bądź nieaktualne wpisy w księdze wieczystej dotyczące własności czy obciążenia nieruchomości, nie tylko można, ale nawet trzeba rozwiązać.
Co to jest stan prawny nieruchomości?
Stan prawny nieruchomości to termin odnoszący się do ogółu informacji dotyczących własności, użytkowania, praw i obowiązków ciążących na właścicielach bądź współwłaścicielach nieruchomości. Podstawowym, a zarazem najważniejszym dokumentem stwierdzającym stan prawny nieruchomości jest księga wieczysta. Przy weryfikowaniu stanu prawnego nieruchomości warto też zapoznać się z danymi z ewidencji gruntów, budynków i lokali, mapą ewidencyjną czy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Analiza stanu prawnego nieruchomości jest także kluczowa dla ustalenia jej przeznaczenia, warunków zabudowy, a także ewentualnych roszczeń bądź obciążeń, które wpływać mogą na jej wartość.
Czym jest „nieuregulowany stan prawny nieruchomości”?
Z „nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości” najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy brak jest jednoznacznych i kompletnych dokumentów potwierdzających prawo własności lub inne prawa rzeczowe do nieruchomości. Taki stan może być konsekwencją sytuacji, gdy dla danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta bądź zbiór dokumentów, jak również sytuacji, gdy księga wieczysta jest prowadzona, ale wpisy w niej są nieaktualne lub błędne.
Jak uregulować stan prawny nieruchomości?
Sposób regulacji stanu prawnego uzależniony jest wyników badania stanu prawnego nieruchomości i wykrytych w jego toku nieprawidłowości. Jeśli dla nieruchomości brak jest księgi wieczystej wówczas należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego wniosek o jej założenie w oparciu o dokumenty stanowiące podstawy nabycia nieruchomości przez aktualnych właścicieli oraz dokumenty geodezyjne. W przypadku nieaktualnych bądź błędnych wpisów konieczne będzie złożenie stosownego wniosku o wpis bądź wykreślenie prawa z księgi wieczystej, które czasami poprzedzone być musi przeprowadzeniem postępowań spadkowych. W niektórych przypadkach konieczne jest wystąpienie z pozwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, bądź przeprowadzenie postępowania o zniesienie współwłasności bądź dział spadku, podział majątku wspólnego małżonków czy o zasiedzenie. Warto zaznaczyć, że regulacja stanu prawnego nieruchomości jest często procesem skomplikowanym i czasochłonnym, który wymaga dokładności oraz znajomości przepisów prawa. W takich sytuacjach zaleca się skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie nieruchomości.
Podsumowanie
W ostatnich latach inwestycja w nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Czasami jednak z pozoru atrakcyjna oferta dotyczy nieruchomości, które mają nieuregulowany stan prawny. Dlatego też przed podjęciem decyzji o nabyciu nieruchomości warto ją skonsultować z doświadczonym prawnikiem, który zbada czy dana inwestycja jest bezpieczna, a w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, pomoże w rozwiązaniu problemów z tym związanych, co niewątpliwie przełoży się na wzrost jej wartości i możliwość zbycia.
W sprawach związanych z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jako Kancelaria prawno-podatkowa Warszawa pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Zapraszamy do kontaktu!