III SA/Wa 752/24 – Wyrok WSA w Warszawie
Wyrokiem z 7 czerwca 2024 r., o sygn. III SA/Wa 752/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2023 r. nr. […] oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z 29 listopada 2022 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2016 r. do czerwca 2017 r.
Sąd przyznał rację Stronie, że organy podatkowe nie wykazały w prawidłowy sposób, że spełniona została przesłanka określona w art. 108 § 2 pkt 2 lit. a) O.p. Jak wyjaśnił WSA, organ nie wykazał bowiem skutecznego doręczenia decyzji NUS z dnia 9 listopada 2021 r. Zignorowano wskazany w treści ogólnego pełnomocnictwa adres do doręczeń elektronicznych, pomimo że pełnomocnictwo uprawniało profesjonalnego pełnomocnika do działania w imieniu Spółki w postępowaniu podatkowym. Zamiast tego, organ błędnie przyjął skuteczność doręczenia w trybie zastępczym (art. 150 O.p.), co nie miało podstaw w realiach sprawy.
WSA podkreślił, że w okolicznościach sprawy organy podatkowe obowiązane były dochować szczególnej staranności w wykazaniu prawidłowości doręczenia decyzji. Wymóg ten wynika po pierwsze z gwarancyjnego charakteru instytucji doręczeń, co wielokrotnie akcentował Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w uchwale I FPS 4/21. Po drugie, prawidłowe i jednoznacznie wykazane doręczenie miało w tej sprawie kluczowe znaczenie także z uwagi na subsydiarny i wyjątkowy charakter odpowiedzialności osoby trzeciej (naszego Klienta) za zobowiązania podatkowe spółki.
W konsekwencji Sąd uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej: p.p.s.a) samodzielnie i w związku z art. 135 p.p.s.a., odpowiednio.