Warunki estońskiego CIT – warunek przychodów pasywnych
Opodatkowanie działalności ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia bowiem płacenie podatku dochodowego dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Dopóki dochody pozostają w spółce, nie podlegają opodatkowaniu.
Warunki estońskiego CIT
Kiedy można skorzystać z estońskiego CIT? Należy spełnić wszystkie następujące warunki:
- warunek formy prawnej
- warunek statusu udziałowców, wspólników i akcjonariuszy
- warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
- warunek przychodów pasywnych
- warunek zatrudnienia
- warunek niesporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
- warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD.
Powyższe warunki zostaną szczegółowo opisane w serii artykułów na stronie internetowej Kancelarii.
Przeczytaj również: Warunki estońskiego CIT – przesłanki negatywne
Warunek przychodów pasywnych
Opodatkowaniu estońskim CIT może podlegać spółka, której mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym pochodzi z:
- wierzytelności
- odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek
- części odsetkowej raty leasingowej
- poręczeń i gwarancji
- praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw
- zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych
- transakcji z podmiotami powiązanymi.
Spółka opodatkowana ryczałtem musi więc osiągać przynajmniej 50% przychodów z aktywnej działalności, nie zaś z pasywów.
Wymóg ten został złagodzony w odniesieniu do podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Ograniczenie przychodów pasywnych obowiązuje bowiem dopiero po roku od rozpoczęcia działalności przez podatnika.
Cel ograniczenia
Celem wprowadzenia tego warunku jest uniemożliwienie korzystania z opodatkowania ryczałtem podmiotom nieprowadzącym aktywnej działalności gospodarczej. Nowe zasady opodatkowania mają wspierać inwestycje podatników wewnątrz spółki, nie zaś inwestycje o charakterze pasywnym.
Wyjaśnienia czym są przychody pasywne, podjął się WSA w Warszawie w wyroku z 6 lipca 2023 r., III SA/Wa 627/23. Sąd wskazał, że „zamiarem ustawodawcy podatkowego regulującego kategorię przychodów pasywnych jest zatem uzależnienie skutków prawnopodatkowych od faktu wykonywania przez podatnika aktywnej działalności gospodarczej. A mianowicie, uzyskiwanie przez podatnika określonej proporcji przychodów pasywnych świadczy o braku prowadzenia takiej działalności”. Innymi słowy, za pochodzący z aktywnej działalności należy uznać każdy z określonych przychodów.
W tym kontekście WSA odniósł się do możliwości zaliczenia przez podatnika do przychodów pasywnych tych otrzymywanych z umów faktoringu, które przekraczają 50% przychodów. Sąd stwierdził, „że nie można uznać, że przychody uzyskiwane z umów faktoringu własnych wierzytelności są przychodami pasywnymi”.
Podmioty powiązane
Do przychodów pasywnych zalicza się również transakcje z podmiotami powiązanymi – o ile nie jest wytwarzana w związku z nimi wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Za podmioty powiązane uważa się:
- podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot
- podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot
- spółka niebędącą osobą prawną i jej wspólnicy
- spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna i jej komplementariusze
- spółka jawna i jej wspólnicy
- podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółka kapitałowa wchodząca w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Wywieraniem znaczącego wpływu jest m.in. posiadanie przynajmniej 25% udziałów w kapitale lub prawach do udziału w zyskach, stratach lub majątku oraz faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez zależny podmiot.
Wartość dodana i znikoma
Ani pojęcie wartości dodanej, ani znikomej nie zostało zdefiniowane bezpośrednio w przepisach. Interpretacji tych pojęć musiał więc podjąć się Dyrektor KIS. Organ wyjaśnił, że należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania – ekonomiczna wartość dodana (EVA – Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt. Zaznaczyć przy tym należy, że osiągana na danej transakcji marża nie będzie jedynym wyznacznikiem/elementem kalkulacji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Istnieje bowiem możliwość, że przy dodatniej marży ekonomiczna wartość dodana nie powstanie lub będzie znikoma. Natomiast, odnosząc się do pojęcia „znikomy” wskazano, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to «bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia» (https://sjp.pwn.pl). Przez usługi o niskiej wartości dodanej należy rozumieć usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji.
Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 04.07.2023 r., 0114-KDIP2-2.4010.206.2023.2.ASK, Dyrektor KIS wskazał, że „(…) opisanych we wniosku okoliczności nie można ocenić w ten sposób, że świadczone przez Państwa na rzecz podmiotu powiązanego usługi zapewniania personelu do obsługi stanowisk lub całej linii produkcyjnej stanowią usługi w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Wskazane powyżej usługi nie stanowią bowiem dla podmiotu powiązanego z Wnioskodawcą (Usługobiorcy) – świadczącego usługi logistyczne – usług wspomagających. Usług tych nie można również uznać za usługi rutynowe, łatwo dostępne oraz charakteryzujące się niskim poziomem ryzyka. Należy więc stwierdzić, że świadczone Usługi niewątpliwie przyczynią się do powstania wartości dodanej zarówno dla Państwa, jak i dla Podmiotu Powiązanego, a wartość ta nie będzie znikoma.”.
Pytania:
- Na czym polega warunek przychodów pasywnych?
Opodatkowaniu estońskim CIT może podlegać podatnik, u którego mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym pochodzi z przychodów pasywnych (wymienionych w ustawie).
- Jakie to są przychody pasywne?
Przychodami pasywnymi są: wierzytelności, odsetki i pożytki od wszelkiego rodzaju pożyczek, części odsetkowej raty leasingowej, poręczenia i gwarancje, prawa autorskie lub prawa własności przemysłowej, zbycie i realizacja praw z instrumentów finansowych, transakcje z podmiotami powiązanymi.
- Czy firma z przychodami pasywnymi może korzystać z estońskiego CIT?
Tak. Przychody pasywne nie mogą przekraczać 50% wszystkich przychodów spółki. Samo występowanie przychodów pasywnych nie przekreśla automatycznie możliwości skorzystania z estońskiego CIT.
- Jaki jest cel wprowadzenia warunku?
Przesłanka przychodów pasywnych została wprowadzona, aby ograniczyć możliwości korzystania z opodatkowania ryczałem przez podmioty nieprowadzące aktywnej działalności gospodarczej.
- Kiedy transakcje z podmiotami powiązanymi uniemożliwiają skorzystanie z estońskiego CIT?
Transakcje z podmiotami powiązanymi uniemożliwiają skorzystanie z estońskiego CIT, gdy nie jest w związku z nimi wytwarzana ekonomiczna wartość dodana lub jest ona znikoma.
- Czym jest ekonomiczna wartość dodana i znikoma?
Ekonomiczna wartość dodana jest wartością wygenerowaną przez spółkę dla jej właścicieli. Znikoma wartość ekonomiczna charakteryzuje m.in. usługi rutynowe, wspomagające, ogólnie i łatwo dostępne.
Sprawdź naszą ofertę na doradca podatkowy Warszawa!