Warunki estońskiego CIT – warunek nieposiadania udziałów w innych podmiotach
Opodatkowanie działalności ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia bowiem płacenie podatku dochodowego dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Dopóki dochody pozostają w spółce, nie podlegają opodatkowaniu.
Warunki estońskiego CIT
Kiedy można skorzystać z estońskiego CIT? Należy spełnić wszystkie następujące warunki:
- warunek formy prawnej
- warunek statusu udziałowców, wspólników i akcjonariuszy
- warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
- warunek przychodów pasywnych
- warunek zatrudnienia
- warunek niesporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
- warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD.
Powyższe warunki zostaną szczegółowo opisane w serii artykułów na stronie internetowej Kancelarii.
Przeczytaj również: Warunki estońskiego CIT – przesłanki negatywne
Warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
Opodatkowaniu ryczałtem mogą podlegać spółki, które nie posiadają praw majątkowych w innych podmiotach.
Spółka, która zamierza skorzystać z estońskiego CIT, nie może zatem posiadać:
- udziałów w kapitale innej spółki
- tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania
- ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną
- praw do otrzymania świadczenia jako założyciel lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym
Pojęcie spółki
Wątpliwości może budzić pojęcie „spółki”. Kluczowym problemem jest bowiem to w jakich konkretnie podmiotach posiadanie udziałów koliduje z możliwością skorzystania z opodatkowania estońskim CIT.
Zgodnie z ustawą o CIT za spółkę uważa się:
- spółki posiadające osobowość prawną, w tym także spółki europejskie
- spółki kapitałowe w organizacji
- spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne i jawne opodatkowane, podatkiem dochodowym od osób prawnych mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski
- spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego innego państwa są traktowane jak osoba prawna i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Należy zwrócić uwagę, że udziały w kapitale innej spółki obejmują nie tylko udziały w spółce polskiej, ale także zagranicznej. Kwestię tę wyjaśnił WSA w Warszawie w wyroku z 12 stycznia 2023 r. o sygn. III SA/Wa 1253/22. Sąd zgodził się z organem, że „art. 4a pkt 21 ustawy o CIT w żaden sposób nie zawęża kręgu spółek posiadających osobowość prawną tylko do spółek krajowych, a co za tym idzie posiadanie przez Skarżącą udziałów w kapitale spółek zagranicznych (słowackiej spółki s.r.o. i czeskiej spółki s.r.o.) wyłącza na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT możliwość zastosowania przez Skarżącą opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek”.
Nie ma natomiast przeszkód, żeby spółka z o.o., która chciałaby skorzystać z estońskiego CIT, była jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2023 r., 0111-KDIB2-1.4010.697.2022.1.AR, stwierdził, że „spółki cywilne nie zostały wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 5 jako podmioty, w których posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną uniemożliwia skorzystanie z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek”.
Opodatkowania estońskim CIT nie wyklucza również udział w spółce cichej. Jak wskazuje Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2023 r. 0111-KDIB1-1.4010.807.2022.2.SG „zawarcie przez spółkę umowy spółki cichej nie wyłącza możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek”. Spółka cicha nie jest bowiem podmiotem prawa, jej wspólnicy realizują jedynie wspólne przedsięwzięcie, a uczestnictwa w spółce cichej nie można utożsamiać z ogółem praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej.
Pytania:
- Czy spółka może korzystać z estońskiego CIT, jeśli posiada udziały w innych firmach?
Nie, spółka opodatkowana estońskim CIT nie może posiadać udziałów w innych spółkach. Nie może również posiadać ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym i innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
- Jakie są konsekwencje posiadania udziałów w innych spółkach przy opodatkowaniu estońskim CIT?
Posiadanie udziałów w innych spółkach uniemożliwia korzystanie z estońskiego CIT. Spółka musi w takim przypadku zmienić formę opodatkowania.
- Kiedy spółka traci prawo do opodatkowania estońskim CIT?
W przypadku niespełnienia warunków (np. objęcia udziałów w innej spółce) spółka traci prawo do opodatkowania estońskim CIT. Ma to miejsce z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym doszło naruszenia warunku. Spółka jest wtedy zmuszona powrócić do opodatkowania klasycznym CIT.
- Czy spółki holdingowe mogą skorzystać z estońskiego CIT?
Nie, z opodatkowania estońskim CIT nie mogą skorzystać spółki holdingowe. Struktura holdingowa polega na zależności spółek córek od spółki głównej. Spółka główna nie spełnia więc warunku nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach, a spółki zależne nie spełniają warunku statusu udziałowców, ponieważ ich udziałowcem jest osoba prawna.
- Jakie podmioty są uznawane za spółkę w przepisach o estońskim CIT?
Ustawa o CIT traktuje za spółkę: wszystkie spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną i prostą akcyjną), spółki europejskie, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, spółki jawne opodatkowane CIT, spółki zagraniczne (jeśli są traktowane przez przepisy innego państwa jak osoba prawna).
Sprawdź naszą ofertę na doradca podatkowy Warszawa!