Warunki estońskiego CIT – warunek zatrudnienia
Opodatkowanie działalności ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia bowiem płacenie podatku dochodowego dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Dopóki dochody pozostają w spółce, nie podlegają opodatkowaniu.
Warunki estońskiego CIT
Kiedy można skorzystać z estońskiego CIT? Należy spełnić wszystkie następujące warunki:
- warunek formy prawnej
- warunek statusu udziałowców, wspólników i akcjonariuszy
- warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
- warunek przychodów pasywnych
- warunek zatrudnienia
- warunek niesporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
- warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD.
Powyższe warunki zostaną szczegółowo opisane w serii artykułów na stronie internetowej Kancelarii.
Przeczytaj również: Warunki estońskiego CIT – przesłanki negatywne
Warunek zatrudnienia
Z opodatkowania estońskim CIT może skorzystać spółka, która:
- zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty
lub
- zatrudnia co najmniej 3 osoby i ponosi przy tym miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Podatnik musi spełniać w pełni jedną z przesłanek. Nie wystarczy realizacja tylko części każdej z nich, tj. np. zatrudniania przez 300 dni 2 osób na umowę o pracę (w przeliczeniu na etaty) i 2 na umowę zlecenie.
W obu przypadkach do limitu zatrudnienia nie wlicza się udziałowców, akcjonariuszy ani wspólników, którzy są zatrudnieni u podatnika na podstawie umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej.
Umowy o pracę
Wymóg zatrudnienia ma motywować podatników do zawierania bardziej „stabilnych” umów o pracę. Podatnik powinien zatrudniać na podstawie umowy o pracę (w przeliczeniu na etaty w pełnym wymiarze czasu pracy), nie mniej niż 3 pracowników niebędących wspólnikami, co najmniej przez okres 300 dni w roku podatkowego. Okres 65 dni (z 365) uznano za wystarczający w sytuacji zmian kadrowych i poszukiwania kolejnego pracownika. W przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym – okres 300 dni podlega proporcjonalnemu dostosowaniu.
W odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie ma żadnych dodatkowych obostrzeń. W związku z tym mogą to być osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub na zwolnieniu chorobowym.
Umowy cywilnoprawne
Spółki zatrudniające na podstawie umów cywilnoprawnych również mogą skorzystać z estońskiego CIT. Muszą zatrudniać jednak co najmniej 3 osoby fizyczne i ponosić miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez Prezesa GUS.
Ważna jest wartość przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku kalendarzowego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego. Jeśli zatem podatnik zamierza wejść w system estońskiego CIT od 1 maja 2025 r., to powinien ponosić wynagrodzenie w wysokości trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z trzeciego kwartału 2024 r. w odniesieniu do 3 osób fizycznych.
W związku z wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych podatnik musi być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne. W tym kontekście powstaje zatem pytanie co w przypadku, gdy 3 zatrudnione osoby nie skończyły 26 lat i korzystają z tzw. ulgi dla młodych.
Problemem tym zajął się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2023 r. 0111-KDIB2-1.4010.243.2023.2.AR. Organ stwierdził, „że warunek zatrudnienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT zostanie spełniony również w sytuacji zatrudnienia co najmniej trzech pracowników w rozumieniu kodeksu pracy, których przychody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi dla młodych”. Przepisy regulujące kwestie spełnienia warunków dotyczących zatrudnienia w estońskim CIT nie zawierają bowiem ograniczenia w powyższym zakresie. Zatem okoliczność, że zatrudnieni pracownicy korzystają z ulgi dla młodych, pozostaje bez wpływu na spełnienie warunku zatrudnienia.
Złagodzenie warunku zatrudnienia
W przypadku małych podatników i podatników rozpoczynających działalność gospodarczą warunki dotyczące minimalnego poziomu zatrudnienia zostały znacznie złagodzone.
Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej nie muszą spełniać warunku zatrudnienia w roku rozpoczęcia działalności. Warunek jest złagodzony również przez dwa kolejne lata podatkowe, o ile dochodzi do systematycznego wzrostu zatrudnienia, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu 3 pracowników.
Jeśli chodzi zaś o małych podatników, w pierwszym roku podatkowym limity wymogu zostały zmniejszone do 1. Oznacza to, że mali podatnicy muszą zatrudniać na podstawie umowy o pracę przynajmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty lub wypłacać miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rzecz zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej co najmniej 1 osoby fizycznej.
Pamiętać należy, że małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro.
Pytania:
- Na jakim rodzaju umów należy zatrudniać pracowników, aby spełniać warunek zatrudnienia?
Spółka korzystająca z estońskiego CIT musi zatrudniać przynajmniej 3 osoby na umowę o pracę albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło).
- Czy firma bez pracowników może korzystać z estońskiego CIT?
Spółka niezatrudniająca pracowników może korzystać z opodatkowania estońskim CIT tylko przez pierwszy rok prowadzenia działalności. Wynika to z ułatwienia przewidzianego dla nowych przedsiębiorców. Po roku jednak musi ona zacząć stopniowo zwiększać zatrudnienie, inaczej będzie zmuszona zrezygnować z opodatkowania estońskim CIT.
- Czy dla niektórych podatników wymogi dotyczące zatrudnienia są łagodniejsze?
Wymagania dotyczące zatrudnienia są łagodniejsze dla małych podatników oraz przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Mali podatnicy muszą zatrudniać co najmniej 1 osobę (w przeliczeniu na pełen etat) na umowę o pracę lub co najmniej 1 osobie zatrudnionej na umowę cywilnoprawną wypłacać przeciętne wynagrodzenie.
Sprawdź naszą ofertę na doradca podatkowy Warszawa!