Warunki estońskiego CIT – przesłanki negatywne
Opodatkowanie działalności ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia bowiem płacenie podatku dochodowego dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Dopóki dochody pozostają w spółce, nie podlegają opodatkowaniu.
Przesłanki negatywne
Artykuły opisujące szczegółowo warunki wymagane do skorzystania z estońskiego CIT można znaleźć na stornie internetowej Kancelarii.
- warunek formy prawnej
- warunek statusu udziałowców, wspólników i akcjonariuszy
- warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
- warunek przychodów pasywnych
- warunek zatrudnienia
- warunek niesporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
- warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD.
Oprócz spełnienia warunków umożliwiających skorzystanie z estońskiego CIT należy również pamiętać o pewnych wyłączeniach. Są bowiem podmioty, które nie mogą wybrać tej formy opodatkowania. Niektóre przesłanki negatywne mają charakter trwały, inne zaś tymczasowy.
Wyłączenia trwałe
Podmioty wyłączone trwale nigdy nie będą mogły skorzystać z ryczałtu. Do tej grupy należą:
- przedsiębiorstwa finansowe
- instytucje pożyczkowe (np. bank krajowy, SKOK-i instytucje kredytowe)
- podmioty, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI)
- podmioty postawione w stan upadłości lub likwidacji.
Żaden z tych podmiotów nie spełnia założeń, które przyświecały wprowadzeniu ryczałtu. Ich działalność opiera się przede wszystkim na obracaniu pieniędzmi, nie są im więc potrzebne inwestycje w środki trwałe, czemu sprzyjać ma estoński CIT.
Wyłączenia tymczasowe
Drugą grupę stanowią podmioty wyłączone czasowo. Z opodatkowania estońskim CIT nie mogą skorzystać podmioty, które dokonują szeroko pojętych, czyli:
- podziału
- wydzielenia
- połączenia
- wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części albo składników majątku przekraczających równowartość 10 000 euro.
Są to wyłączenia tymczasowe. Po zakończeniu restrukturyzacji podmiot może ponownie opodatkować się estońskim CIT (w przypadku spełnienia przesłanek pozytywnych).
Podatnik uczestniczący w restrukturyzacji może skorzystać z ryczałtu dopiero po upływie 24 miesięcy od jej zakończenia.
Zanim zatem zostanie podjęta decyzja o przejściu na estoński CIT należy bardzo dokładnie przenalizować wszelkie działania restrukturyzacyjne oraz daty, w których zostały podjęte.
Pytania:
- Jakie są przesłanki negatywne uniemożliwiające korzystanie z estońskiego CIT?
Ustawa o CIT wymienia podmioty, które nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.
Trwale wyłączone są: przedsiębiorstwa finansowe, instytucje pożyczkowe, a także podmioty które uzyskują dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) oraz podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji.
Czasowemu zaś wyłączeniu podlegają podmioty biorące udział w restrukturyzacji.
- Czy po zakończeniu restrukturyzacji można skorzystać z opodatkowania estońskim CIT?
Tak, udział w restrukturyzacji jest wyłączeniem czasowym. Od jej zakończenia muszą jednak minąć 24 miesiące.
Sprawdź naszą ofertę na doradca podatkowy Warszawa!