Warunki estońskiego CIT – warunek niesporządzenia sprawozdania finansowego i warunek złożenia zawiadomienia
Opodatkowanie działalności ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia bowiem płacenie podatku dochodowego dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Dopóki dochody pozostają w spółce, nie podlegają opodatkowaniu.
Warunki estońskiego CIT
Kiedy można skorzystać z estońskiego CIT? Należy spełnić wszystkie następujące warunki:
- warunek formy prawnej
- warunek statusu udziałowców, wspólników i akcjonariuszy
- warunek nieposiadania praw majątkowych w innych podmiotach
- warunek przychodów pasywnych
- warunek zatrudnienia
- warunek niesporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
- warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD.
Powyższe warunki zostaną szczegółowo opisane w serii artykułów na stronie internetowej Kancelarii.
Przeczytaj również: Warunki estońskiego CIT – przesłanki negatywne
Warunek niesporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z MSR
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać spółka, który nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR.
Podatnik chcący skorzystać z opodatkowania estońskim CIT musi zatem prowadzić księgi i sporządzać sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, a nie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR).
Wprowadzenie tego wymogu miało zapewnić równe traktowanie podatników wobec prawa. Dopuszczenie bowiem swobody wyboru w zakresie zasad sprawozdawczości mogłoby przyczynić się do powstania zobowiązania podatkowego w różnej wysokości u dwóch podatników, u których wystąpiły dokładnie te same operacje gospodarcze.
Nie można zatem korzystać ze sprawozdań sporządzanych zgodnie z MSR, tj.:
- sprawozdań finansowych emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego
- sprawozdań finansowych jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.
Nie ma natomiast przeszkód, żeby podatnik zaprzestał stosowania zasad wynikających z MSR, na rzecz reguł z ustawy o rachunkowości i rozpoczął korzystanie z estońskiego CIT.
Warunek złożenia zawiadomienia ZAW/RD
Przed skorzystaniem z opodatkowania estońskim CIT trzeba złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, który ma być opodatkowany ryczałtem.
Podatnik może wybrać opodatkowanie estońskim CIT również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Wzór aktualnego zawiadomienia ZAW-RD można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. W zawiadomieniu należy wskazać następujące dane podatnika, który chce skorzystać z opodatkowania estońskim CIT:
- identyfikator podatkowy (NIP)
- miejsce składania zawiadomienia (właściwy dla spółki urząd skarbowy)
- dane podatnika (pełną nazwę)
- okres opodatkowania ryczałtem (cztery kolejno następujące po sobie lata podatkowe)
- podpis osoby reprezentującej spółkę i datę wypełnienia.
Zawiadomienie mogą podpisać osoby reprezentujące podatnika zgodnie z KRS lub osoby umocowane na podstawie pełnomocnictwa ogólnego (pełnomocnictwo PPO-1) lub pełnomocnictwa szczególnego (pełnomocnictwo PPS-1), wskazanego do reprezentowania w konkretnej sprawie.
Minister Finansów wyjaśnił, że ZAW-RD nie można podpisać na podstawie pełnomocnictwa UPL-1 i UPL-1P, bowiem zawiadomienie to nie stanowi deklaracji.
Pytania:
- Czy spółka opodatkowana estońskim CIT musi prowadzić księgi podatkowe i sporządzać sprawozdania finansowe?
Tak, spółka nadal musi dokonywać wszelkich obowiązków rachunkowych (prowadzić księgi podatkowe i sporządzać sprawozdania finansowe). W przypadku opodatkowania estońskim CIT nie może jednak skorzystać z zasad MSR przy sporządzaniu sprawozdań finansowych.
- Czy złożenie zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT jest obowiązkowe?
Tak, złożenie zawiadomienia do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego jest warunkiem skorzystania z opodatkowania ryczałtem. Bez złożenia odpowiedniego zawiadomienia nie można rozpocząć opodatkowania estońskim CIT.
- Jakie są konsekwencje niezłożenia zawiadomienia o estońskim CIT?
W przypadku niezłożenia zawiadomienia albo niezrobienia tego w terminie niemożliwe będzie skorzystanie z opodatkowania estońskim CIT w danym roku.
- Do kiedy i gdzie trzeba złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem?
Zawiadomienie na odpowiednim wzorze trzeba złożyć do właściwego miejscowo Naczelnika US. Zawiadomienie trzeba złożyć do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku opodatkowania estońskim CIT. Można również złożyć zawiadomienie przed upływem przyjętego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie się księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe.
- Jakie dane trzeba podać w zawiadomieniu o wyborze opodatkowania ryczałtem?
Zawiadomienie składa się na określonym wzorze ZAW-RD, gdzie są podane wszystkie informacje, które trzeba uzupełnić. Należą do nich: numer NIP, nazwa firmy, miejsce złożenia wniosku i okres opodatkowania estońskim CIT.
Sprawdź naszą ofertę na doradca podatkowy Warszawa!